Silver Stick Regional Tournament (South Huron Minor Hockey)

Welcome to the South Huron Silver Stick

REGISTRATION IS CLOSED - TOURNAMENT IS FULL

The date for the tournament is Friday November 24 to Sunday November 26, 2017
We will be hosting Atom, Peewee, Bantam and Midget AE 3,4,5 teams with the champion being invited to attend the finals in Pelham.
***NEW THIS YEAR***
We will be hosting the Bantam and Midget HL/LL regional. Bantam champion will be invited to attend the finals in Pelham, unfortunately at this time there is no Midget HL/LL final. 

GATE FEE $5.00 DAY/ADULT

Please note Alliance teams are ineligible.

International Silver Stick encourages teams to play in their assigned region. To determine what region you belong to please refer to the "Ontario Tournaments by Region" on the home page of the International Silver Stick website.
If a team wishes to enter a Silver Stick tournament outside of their assigned region, a release must be granted by the home tournament.  If there is no SS tournament in your region for your team, you can enter a tournament in any other region.

For more information please email Brian Richardson at [email protected]

SS_Poster_2017.jpg

Latest News
No news articles have been submitted.
Other Recent Articles
Upcoming Events
Full CalendarSchedule for the Next 5 Days
WednesdayThursdayFridaySaturdaySunday
Pool A
8:20 AM
Strathroy
@ Tavistock
HEN [A1]
XOVER
8:20 AM
Lambeth
@ Petrolia
SHRC [B2]
XOVER
8:20 AM
Mount Brydges
@ Strathroy
STA [B1]
XOVER
9:35 AM
Mooretown
@ Mitchell
STA [B3]
Pool A
9:35 AM
Mount Brydges
@ Listowel
SHRC [M1]
Pool B
9:35 AM
Mount Brydges
@ Listowel
HEN [A3]
Pool A
10:40 AM
Petrolia
@ Shelburne
HEN [A2]
Pool A
10:40 AM
Tillsonburg
@ Petrolia
SHRC [M2]
Midget HL/LL Pool B
10:40 AM
BCH
@ Point Edward
STA [ML1]
Midget HL/LL Pool B
11:45 AM
Schomberg
@ South Huron
STA [ML3]
Midget HL/LL Pool A
11:45 AM
Petrolia
@ North Middlesex
SHRC [ML2]
Pool B
11:45 AM
Napanee
@ Saugeen Shores
HEN [A4]
Pool A
12:50 PM
Strathroy
@ Lambeth
HEN [P1]
Bantam HL/LL Pool A
12:50 PM
Drayton
@ Kincardine 2
STA [BL1]
Midget HL/LL Pool A
12:50 PM
Lambton Shores
@ Richmond Hill
SHRC [ML4]
Bantam HL/LL Pool B
1:55 PM
Point Edward
@ Kincardine 1
SHRC [BL3]
Pool A
1:55 PM
Mooretown
@ Durham
HEN [P2]
Bantam HL/LL Pool A
1:55 PM
Lucan
@ Oro
STA [BL2]
Pool A
3:00 PM
Strathroy
@ Petrolia
SHRC [A5]
Pool B
3:00 PM
Petrolia
@ Listowel
HEN [P3]
Pool A
3:00 PM
Listowel
@ Strathroy
STA [M3]
Pool A
4:05 PM
Petrolia
@ Mount Brydges
STA [M4]
Pool A
4:05 PM
Shelburne
@ Tavistock
SHRC [A10]
Pool B
4:05 PM
Listowel
@ Napanee
HEN [A6]
XOVER
5:10 PM
Mooretown
@ Mount Brydges
STA [B4]
Midget HL/LL Pool B
5:10 PM
BCH
@ Schomberg
SHRC [ML5]
XOVER
6:15 PM
Strathroy
@ Petrolia
STA [B5]
Pool B
6:25 PM
Mount Brydges
@ South Huron
SHRC [P4]
XOVER
7:20 PM
Mitchell
@ Lambeth
STA [B6]
Bantam HL/LL Pool B
7:30 PM
Nobleking
@ South Huron
SHRC [BL4]
Pool A
8:40 PM
Strathroy
@ Tillsonburg
STA [M5]
Midget HL/LL Pool B
8:50 PM
Point Edward
@ South Huron
SHRC [ML6]
Midget HL/LL Pool A
8:20 AM
North Middlesex
@ Richmond Hill
SHRC [ML7]
Midget HL/LL Pool A
8:20 AM
Petrolia
@ Lambton Shores
STA [ML8]
Bantam HL/LL Pool B
8:20 AM
Point Edward
@ Nobleking
HEN [BL5]
Bantam HL/LL Pool B
9:35 AM
Kincardine 1
@ South Huron
HEN [BL6]
Pool A
9:35 AM
Listowel
@ Petrolia
SHRC [M6]
Pool B
9:35 AM
Saugeen Shores
@ Mount Brydges
STA [A7]
Pool A
10:40 AM
Tavistock
@ Petrolia
HEN [A8]
Pool A
10:40 AM
Mooretown
@ Strathroy
STA [P5]
Bantam HL/LL Pool A
10:40 AM
Drayton
@ Lucan
SHRC [BL7]
Bantam HL/LL Pool A
11:45 AM
Kincardine 2
@ Oro
SHRC [BL8]
Pool A
11:45 AM
Durham
@ Lambeth
STA [P6]
Midget HL/LL Pool B
11:45 AM
Point Edward
@ Schomberg
HEN [ML9]
Pool B
12:50 PM
Listowel
@ South Huron
SHRC [P8]
Pool B
12:50 PM
Petrolia
@ Mount Brydges
STA [P7]
Midget HL/LL Pool B
12:50 PM
South Huron
@ BCH
HEN [ML10]
Pool A
1:55 PM
Shelburne
@ Strathroy
SHRC [A9]
Bantam HL/LL Pool B
1:55 PM
Nobleking
@ Kincardine 1
HEN [BL9]
Pool A
1:55 PM
Strathroy
@ Mount Brydges
STA [M7]
Bantam HL/LL Pool B
3:00 PM
South Huron
@ Point Edward
HEN [BL10]
Pool A
3:00 PM
Tillsonburg
@ Listowel
STA [M8]
Midget HL/LL Pool A
3:00 PM
Lambton Shores
@ North Middlesex
SHRC [ML11]
Midget HL/LL Pool A
4:05 PM
Richmond Hill
@ Petrolia
SHRC [ML12]
Bantam HL/LL Pool A
4:05 PM
Kincardine 2
@ Lucan
STA [BL11]
Pool A
4:05 PM
Durham
@ Strathroy
HEN [P9]
Bantam HL/LL Pool A
5:10 PM
Oro
@ Drayton
SHRC [BL12]
Pool A
5:10 PM
Lambeth
@ Mooretown
HEN [P10]
Pool B
5:10 PM
Saugeen Shores
@ Listowel
STA [A11]
Pool B
6:15 PM
Mount Brydges
@ Napanee
STA [A12]
Pool B
6:15 PM
Mount Brydges
@ Listowel
HEN [P11]
XOVER
6:15 PM
Lambeth
@ Mount Brydges
SHRC [B7]
XOVER
7:20 PM
Petrolia
@ Mooretown
STA [B8]
Pool A
7:20 PM
Mount Brydges
@ Tillsonburg
SHRC [M9]
Pool B
7:20 PM
South Huron
@ Petrolia
HEN [P12]
Pool A
8:40 PM
Petrolia
@ Strathroy
SHRC [M10]
XOVER
8:40 PM
Strathroy
@ Mitchell
STA [B9]
Bantam HL/LL Semi Final
8:20 AM
2nd Bantam HL/LL Pool A
@ 1st Bantam HL/LL Pool B
HEN [BL14]
Bantam HL/LL Semi Final
8:20 AM
2nd Bantam HL/LL Pool B
@ 1st Bantam HL/LL Pool A
SHRC [BL13]
Atom SF
8:20 AM
2nd Atom Pool B
@ Ist Atom Pool A
STA [A13]
Atom SF
9:35 AM
2nd Atom Pool A
@ 1st Atom Pool B
STA [A14]
Midget HL/LL Semi Final
9:35 AM
2nd Midget HL/LL Pool A
@ 1st Midget HL/LL Pool B
HEN [ML14]
Midget HL/LL Semi Final
9:35 AM
2nd Midget HL/LL Pool B
@ 1st Midget HL/LL Pool A
SHRC [ML13]
Pool SF
10:40 AM
2nd Peewee Pool A
@ Ist Peewee Pool B
HEN [P14]
Pool SF
10:40 AM
2nd Peewee Pool B
@ 1st Peewee Pool A
STA [P13]
Pool SF
10:40 AM
2nd Pool A
@ 1st Pool A
SHRC [B10]
Pool SF
11:45 AM
2nd Pool B
@ 1st Pool B
SHRC [B11]
Bantam HL/LL Final
12:50 PM
BL13 Winner Bantam HL/LL
@ BL14 Winner Bantam HL/LL
SHRC [BL15]
Midget HL/LL Final
1:55 PM
ML13 Winner Bantam HL/LL
@ ML14 Winner Bantam HL/LL
SHRC [ML15]
Atom Fin
3:00 PM
A13 Winner Atom Division
@ A14 Winner Atom Division
SHRC [A15]
Pool Fin
4:05 PM
P13 Winner Peewee Division
@ P14 Winner Peewee Division
SHRC [P15]
Pool Fin
5:10 PM
Winner B10
@ Winner B11
SHRC [B12]
Pool Fin
6:15 PM
2nd
@ Ist
SHRC [M11]
View Another Tournament
Current Tournament
Click to view full-size image
Upcoming Games
  • Atom AE - Pool A
    Fri
    Nov 24
    8:20 AM
    Strathroy
    @Tavistock
    Hensall Arena
  • Bantam AE - Crossover
    Fri
    Nov 24
    8:20 AM
    Lambeth
    @Petrolia
    South Huron Recreation Centre
  • Bantam AE - Crossover
    Fri
    Nov 24
    8:20 AM
    Mount Brydges
    @Strathroy
    Stephen Township Arena
  • Bantam AE - Crossover
    Fri
    Nov 24
    9:35 AM
    Mooretown
    @Mitchell
    Stephen Township Arena
  • Midget AE - Pool A
    Fri
    Nov 24
    9:35 AM
    Mount Brydges
    @Listowel
    South Huron Recreation Centre
  • Atom AE - Pool B
    Fri
    Nov 24
    9:35 AM
    Mount Brydges
    @Listowel
    Hensall Arena
Colours Legend
  • Atom AE
    Atom AE Pool A
    Atom AE Pool B
    Atom AE Semi Final
    Atom AE Final
  • PeeWee AE
    PeeWee AE Pool A
    PeeWee AE Pool B
    PeeWee AE Semi Final
    PeeWee AE Final
  • Bantam AE
    Bantam AE Pool A
    Bantam AE Pool B
    Bantam AE Semi Final
    Bantam AE Final
  • Midget AE
    Midget AE Pool A
    Midget AE Final
  • Bantam HL/LL
    Bantam HL/LL Pool A
    Bantam HL/LL Pool B
    Bantam HL/LL Semi Final
    Bantam HL/LL Final
  • Midget HL/LL
    Midget HL/LL Pool A
    Midget HL/LL Pool B
    Midget HL/LL Semi Final
    Midget HL/LL Final
Printed from southhuronminorhockey.ca on Wednesday, November 22, 2017 at 7:55 AM