South Huron Minor Hockey


News ArchiveLatest News
Click to view full-size image
Submitted By Shallon Partridge on Tuesday, February 4, 2020 (115 views)
Atom A Wins Silver at Devilettes Tournament  

The Atom A girls played in the London Devilettes Tournament this past weekend.  In a division of 10 teams, the South Huron team finished second after pool play with wins over North Halton and Woolwich  and a close 1-0 loss to Stratford.  The girls played great in the quarter and semi finals, winning against North Simcoe and Woolwich.  Moving them to the finals against Stratford.  The Sabres came up short in the final losing 4-1.  All are extremely proud of the girls and their Silver metal.

Click to view full-size image
Submitted By Kim Kramer on Friday, December 20, 2019 (288 views)
We expect the team/player photos to arrive this weekend!

Photos will be distributed to team boxes (in STA and SHRC) no later than Monday if coaches/managers could pick them up there.


Other Recent Articles
    Upcoming Events
    Full CalendarSchedule for the Next 5 Days
    FridaySaturdaySundayMondayTuesday
    Minor Novice Black - Lucknow Tournament
    Peewee AE
    5:00 PM-6:00 PM
    Practice
    Atom Rep
    5:30 PM-6:20 PM
    Practice
    Bantam AE
    6:10 PM-7:10 PM
    Practice
    Atom Girls B
    6:30 PM
    vs. Huron Heat
    Midget Rep
    8:45 PM
    @ Hanover Falcons
    Hanover P&H Centre [O-M-CC-S1-2]
    Midget AE
    7:00 AM-7:50 AM
    Practice
    Bantam Rep
    8:00 AM-8:50 AM
    Practice
    Bantam LL
    9:00 AM-9:50 AM
    Practice
    Intro
    9:00 AM-9:50 AM
    Practice
    IP - Foran
    9:00 AM
    @ Ilderton Red
    IP - McCann
    9:00 AM
    @ Ilderton Yellow
    Peewee Rep
    10:00 AM-10:50 AM
    Practice
    IP - Kloss
    10:00 AM
    vs. Ilderton Green
    Atom LL
    11:00 AM-11:50 AM
    Practice
    IP - Cooper
    11:00 AM
    vs. Ilderton Black
    Minor Novice Red
    11:00 AM
    @ Mt. Brydges Cougars Silver
    Tri-Township [PN-1122]
    Novice Girls Black
    11:45 AM
    @ Stratford Aces Red
    IP - Courtney
    12:00 PM
    vs. Strathroy - Yellow
    Atom Girls B
    12:00 PM
    @ Stratford
    Allman Memorial Arena [Provincials]
    Atom Rep
    12:00 PM
    vs. Walkerton Capitals
    IP - Hammond
    12:00 PM
    vs. Strathroy - Yellow
    Peewee Girls C
    1:10 PM
    vs. Woodstock Wildcats C
    Major Novice Red
    2:00 PM
    vs. St. Marys
    Peewee Girls BB
    2:20 PM-3:20 PM
    Practice
    Major Novice Black
    3:00 PM-3:50 PM
    Practice
    Midget Girls BB
    3:10 PM
    @ Windsor
    Peewee AE
    3:30 PM
    @ Petrolia Oilers
    Greenwood [SHL-PAE-PB-SF2-1]
    Bantam Girls C
    3:30 PM-4:35 PM
    Practice
    Novice Girls Black
    4:00 PM
    vs. Huron Heat - B
    Midget Girls C
    4:45 PM
    vs. Sarnia Lady Sting C1
    Atom Girls HL
    5:00 PM-5:50 PM
    Practice
    Peewee LL
    5:00 PM
    @ Lambeth Lancers White
    Lambeth [PE3-1]
    Atom AE
    6:00 PM
    @ Lambeth Lancers
    Lambeth [SHL-AAE-PB-SF2-1]
    Bantam Girls A
    6:00 PM
    vs. Stratford
    Bantam Rep
    7:25 PM
    vs. BCH Ice Dogs
    Midget Rep
    9:00 AM-9:50 AM
    Practice
    Bantam Rep
    11:00 AM-11:50 AM
    Practice
    Peewee Girls BB
    12:30 PM
    @ Huron Heat
    Atom AE
    1:00 PM
    vs. Lambeth Lancers
    South Huron Rec Centre [SHL-AAE-PB-SF2-2]
    Peewee LL
    2:10 PM
    vs. Lambeth Lancers White
    Peewee AE
    3:20 PM
    vs. Petrolia Oilers
    South Huron Rec Centre [SHL-PAE-PB-SF2-2]
    Atom LL
    3:30 PM
    @ Aylmer Flames Black
    Atom Rep
    4:00 PM
    @ Walkerton Capitals
    Walkerton [O-A-CC-S1-3]
    Major Novice Red
    4:00 PM
    vs. South Kent Lightning
    Bantam Rep
    4:30 PM
    @ BCH Ice Dogs
    Central Huron CC [O-B-CC-S1-3]
    Midget Girls BB
    4:30 PM
    vs. Windsor
    Bantam LL
    4:30 PM
    vs. Lambeth Lancers Maroon
    Atom Girls HL
    5:00 PM-5:50 PM
    Practice
    Atom Girls A
    5:30 PM
    @ Saugeen Maitland
    Howick [Provincials]
    Novice Girls Black
    5:45 PM
    @ Mitchell
    Bantam AE
    5:55 PM
    vs. Petrolia Oilers
    South Huron Rec Centre [SHL-BAE-PA-SF1-1]
    Midget Girls C
    6:00 PM
    @ Lucan Irish C
    Lucan [MID-A-06]
    Novice Girls Black
    5:00 PM-5:50 PM
    Practice
    Minor Novice Red & Minor Novice Black
    6:00 PM-6:50 PM
    Shared Practice
    Atom Girls A
    7:00 PM-7:50 PM
    Practice
    Peewee Girls C
    8:00 PM-8:50 PM
    Practice
    Midget Girls BB
    9:00 PM-9:50 PM
    Practice
    IP - Courtney & IP - Hammond
    5:00 PM-5:50 PM
    Shared Practice
    Bantam Girls A
    5:00 PM-5:50 PM
    Practice
    IP - McCann & IP - Courtney
    5:00 PM-5:50 PM
    Shared Practice
    Major Novice Red & Major Novice Black
    6:00 PM-6:50 PM
    Shared Practice
    Peewee Girls BB
    6:00 PM
    vs. Huron Heat
    Peewee Rep
    6:20 PM
    @ Mooretown Jr. Flags
    MSC (Rink 1) [SHL-PW-PB-SF1-1-2]
    Atom Rep
    7:00 PM
    vs. Walkerton Capitals
    Atom LL
    7:00 PM
    vs. Aylmer Flames Black
    Bantam AE
    8:00 PM
    @ Petrolia Oilers
    Greenwood [SHL-BAE-PA-SF1-2]
    Bantam Girls C
    8:15 PM
    vs. West Oxford Inferno C
    You can use MyCal to combine schedules from multiple teams.
    Or, Subscribe to multiple calendars at once.
    Looking for a way to combine schedules from multiple teams? Visit www.mycal.ca
    Organization Record
    Upcoming Games
    Our Tournaments
    View AllOnline Libraries
    Colours Legend
    The following colours are used throughout the site to help display schedule information.
    • Home Regular Season & Playoff
    • Away Regular Season & Playoff
    • Practices & Exhibition Games
    • Tournaments & Tournament Games
    Printed from southhuronminorhockey.ca on Friday, February 28, 2020 at 1:47 PM